Lovak ápolása, lovas felszerelések ápolása
Lehetőség szerint minden lónak legyen külön ápoló felszerelése. Így nehezebben vihetünk át fertőzést egyik lóról a másikra. A sömör,a gombásodás,a fertőzések könnyen terjednek meg közös felszerelések révén. Lázas vagy fertőző beteg lóhoz mindenképpen külön tisztítóeszközöket használjunk. Felszereléseit minden használat után fertőtlenítsük ki olyan szerrel ,amely mérgezést nem okozhat. A lelkiismeretes kezelés nem csak a betegség tovább terjedését gátolja meg ,de a gyógyulófélben lévő lónál elejét veszi a visszafertőződésnek is.
A felszerelések ápolásának éppoly természetesnek kell lenni minthogy mi is tisztaruhába járunk. Miután leszerszámoztuk a lovat mossuk le a zablát és enyhén nedves ronggyal a kantár bőréről eltávolítjuk az izadtságot. A nyereg alatti izzasztót tegyük olyan helyre ahol könnyen megszárad (nedves oldalával felfele) . Vizes izzasztót SOSE tegyünk a ló hátára! Ezt követően a hevedert is tisztítsuk meg a ló izzadtságától és töröljük szárazra.Az ínvédőt ha sáros le kell kefélni míg tiszta nem lesz.
A lóápolás fogalmához hozzátartozik a ló bőrének,szőrének ,testnyílásainak és patáinak gondozása,fürdetés (meleg évszakokban) és a nyírás. A ló bőrének tisztán tartásához vakarót,gyökérkefét,szőrkefét és puha rongyot használunk. A lovat mindig szőrirányába kezdjük ápolni és a ló fara felőli kezünkben legyen a kefe. A paták ápolásához patakaparó és patazsír szükséges. Patazsírt ne használjuk csak max versenyek előtt vagy 6-8hetente. Mint ahogy egy megbízható kovács is kell majd a ló patáinak patkolására,körmölésére. A szürke lovak szőre már kisebb szennyeződéstől is foltokban sárgás színt ölt ami nem kölcsönöz jó külsőt nekik.Fürdetés után a lovat száradásig sétáltassuk és a nagyon izzadt lovaknak csak a lábait mossuk le és a nyereg helyet nedves szivaccsal. A nyírást bízzuk olyan emberre, aki már jártas ebben. A nyírott szörű lovakat télen lótakaróval védjük a hideg ellen.